Rüyada GEMİ Görmek

Rüyada GEMİ Görmek Rüya Tabirleri


   Rüyada gemi görmek tek bir anlama gelmez ve dolayısıyla da bir tek şekilde yorumlanmaz. Rüyada görülen gemi yeni, aydınlık ve pırıl pırılsa zafere ve yükselen iş hayatına işaret eder. Eğer gemi izbe, rutubetli, karanlık ve eskiyse işlerde yavaşlamaya ve azalmaya dolayısıyla kazancın düşmesine delalet eder. Eski ve kötü gemide yolculuk ettiğini gören bir kadın hakkında gıybet edilip, kötü söz söylenecek demektir. Geminin denizde değil de limanda görülmesi zafere ve başarıya çok az kaldığı anlamına gelir. Bir kimse kendini gemiyi limana doğru sürüklerken görürse bu pek iyiye işaret değildir. İnanç bölücülüğüne, fesatlığa ve kötülüğe işarettir. Geminin boş olması hayırlıdır rüyanın tam aksine bol rızık, kazanç ve bol mülk anlamına gelir. Rüyada içi yolcu dolu bir gemide seyahat etmek, rüya sahibi için güvenli yolculuk anlamına gelir. Rüya sahibi kendini seyir halinde olmayan, yerinde duran bir gemide görürse bu o kişi için hapislik anlamına gelir.

Rüyada Gemiye Binmek
   Rüyada gemiye binmek oldukça hayırlıdır. Rüya sahibi kendini gemiye binerken görürse bu tövbekar olup, Allah katında temize çıkacağına işaret eder. Ayrıca rüyada gemiye binmek güzellikler ve iyiliklerle karşılaşılacağı anlamına gelir.

Rüyada Geminin Parçalanması
   Rüyada bir kişi geminin parçalandığını ya da alabora olup battığını görürse ve gemide bir can pazarı yaşanıyorsa bu insanlık için kötü şeyler yaşanabileceğine işaret eder. Ayrıca rüya sahibi için aile büyüklerinden birinin vefatına işarettir.

Rüyada Gemi Satın Almak
   Rüyasında bir gemi satın aldığını gören kişi eğer henüz evlenmemişse bu rüya onun için güzel bir kısmet demektir. Rüyada gemi satın almak bekar olan kişiler için yuva kurmak anlamına gelir. Eğer geminin dümenini tutarsa bu da ilim sahibi olmasına işaret eder.

Rüyada Gemi Dümeni Görmek
   Mutlu bir hayata sahip olunacaktır. Rüyayı gören kişinin, hem iş hayatında hem aile hayatında yaptığı şeylerin sorumluluklarını aldığına, bu sayede çok saygı duyulan ve sevilen bir kişi olduğuna, birçok proje ile kazanç elde edeceğine, sahip olduğu yetenek ve başarıları sayesinde çok iyi işlere gireceğine, kendisine büyük bir mutluluk kazandıracak bir haber alacağına ve rahat bir hayata adım atacağına yorumlanır. Rüyada gemi dümeni çevirmek, şansın yaver gitmesi ve doğru kararların verilmesi sayesinde rakiplerin çok üzüleceğine, sevilen bir kişinin işlerinde gereken desteğin verileceğine, parasal olarak çok kazançlı bir işe girileceğine ve komşuluk ilişkilerinin günden güne daha da iyi bir hal alacağına delalettir.

Rüyada Gemi İskelesi Görmek
   Rahat bir işe girileceğine alamettir. İş hayatı içinde büyük bir başarı kazanılacağına, çok büyük bir projenin getireceği kazancın başka projelerin gerçekleştirilmesi için kullanılacağına, gereksiz kıskançlık yapan bir sevgili ile aranın düzeltileceğine, can sıkıntısının geçeceğine, hayırlı bir iş için aile büyükleri ile biraraya gelineceğine ve zararlı bir kişi ile yaşanan bir tartışmadan galip çıkılacağına yorumlanır. Rüyada gemi iskelesi satın almak, yakın bir arkadaşın vesile olacağı bir iş sayesinde uzun zamandan beri pek gülmeyen yüzün güleceğine, sevinçli bir haber alınacağına ve hayallerin gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa yapılacağına işarettir.

Rüyada Gemi Batması
   Verilen emeklerin heba olacağına, işlerin çığırından çıkacağına, sağlık sorunları ile uğraşılacak bir dönem geçirileceğine, sorumlulukların bir türlü yerine getirilemeyeceğine, alın teri ile çalışılan işte kazanılan paranın bereketinin kaçacağına, rakiplerin sevineceği bir haberle üzüntü duyulacağına, ev halkından birinin sağlık sorunu yüzünden uykusuz zamanlar geçirileceğine ve sıkıntı çekileceğine yorulur. Rüyada geminin battığını görmek, çok zor zamanlar geçirdikten sonra ferahlığa çıkılacağı, mutlu ve huzurlu bir yuvaya sahip olunacağı, yapılan hatalardan ders çıkarılacağı, çalışmalardan daha büyük kazanç elde edileceği, aydınlık bir geleceğe sahip olunacağı ve fırsatların daha iyi olacağı anlamına gelir.

Rüyada Gemi Ve Deniz Görmek
   Ferah bir gelecek ve mutlu bir hayat demektir. Rüya sahibinin, baştan aşağıya yenileneceğine, rahat bir nefes aldıracak bir karar vereceğine, işlerinde yaşanan sorunların üstesinden geleceğine, erken davranılması sayesinde iş hayatında çok kazanç elde edileceğine, hiç beklenmeyen bir anda çok güzel bir haber alınacağına ve bu haberin ardından sevilen bir kişi ile evlenileceğine işaret eder. Rüyada gemi ve tayfa görmek, iş ilişkisi içinde bulunulan bir kişi ile arkadaşlık ilişkisi kurulacağına, eş, dost ya da akrabalardan birinin yapacağı bir hatanın telafi edilmesi için bazı adımlar atılacağına, sorunların hızlı ve kolay bir şekilde aşılacağına, rahatsızlık veren ve aile bireylerini birbirine düşüren bir kişinin haneden uzaklaştırılacağına ve bu sayede eşler arasındaki tartışmaların son bulacağına rivayet edilir.

Rüyada Gemi Yolculuğu Yapmak
   Sabredilirse eğer güzel ve bahçeli bir eve sahip olunacaktır. Kişinin, iş dünyasından büyük başarı kazanmasına yardım edecek ve birçok konuda rahat nefes almasını sağlayacak bir çalışma ortaya koyacağına, bu sayede hem kendisinin hem ailesinin maddi durumunun düzeleceğine, kendi işini kurmak için türlü adımlar atacağına ve vereceği kararların ardından tüm toplum tarafından çok sevilen ve takip edilen bir kişi olacağına tabir edilir. Rüyada gemi yolculuğu için hazırlanmak, maddi açıdan çok büyük getirisi olacak bir çalışma için oturup uzun uzun düşünüleceğine, ardından verilen kararın uygulamaya konulacağına, çok verimli bir çalışma içine girileceğine, zenginlik sahibi olunacağına ve atılan her adımın çok güzel bir işin kapısını açacağına işarettir.

Rüyada Gemi Kullanmak
   Büyük bir sorunun kısa zaman içinde çözüm bulacağına yorulur. Rüyayı gören kişinin, yaptığı işte sahip olduğu düşünceleri gerçekleştirmek için kendi imkanlarını kullanacağına, bu sayede kimseye minnet etmeyeceğine, deyim yerindeyse kimsenin ağız kokusunu çekmeyeceğine, istediği gibi hareket edeceğine ve kazancını kendisinin belirleyeceğine delalet eder. Rüyada yük gemisi kullanmak, büyük başarı getirecek bir yola girileceğine, hiç kimsenin cesaret edemediği ya da yapılmaz dediği işlerin kolay bir şekilde yapılacağına, tartışmaların sona ereceğine, mutlu ve huzurlu bir hayata sahip olunacağına ve önceliklerin değişeceğine yorumlanır.

Rüyada Askeri Gemi Görmek
   Çalışma hayatında yapılan projelerin belli bir düzen ve programla yapıldığına, bu sayede işlerin tıkır tıkır işlediğine, herhangi bir problemin yaşanmayacağına, yaşansa bile çok kısa süre içinde ve sıkıntı çekmeden çözüleceğine, zor olduğu söylenen bir çalışmanın keyifli bir hal alacağına, yüklü miktarda kazanç getireceğine ve mutlu olunacağına delalet eder. Boşu boşuna dert edilen bir durumun düzeltileceğine yorulur. Rüyada askeri gemiye binmek, sıkıntıların çözümü için bazı kurallar konulması ve bu kuralların çok dikkatli bir şekilde uygulanması gerektiğine, aksi  halde büyük bir sorun yaşanabileceğine ve hem maddi hem manevi olarak çok zorluk çekilebileceğine işaret eder.

Rüyada Batık Gemi Görmek
   Sıkı bir çalışma sayesinde sorunlar kısa zamanda atlatılabilir. Zorluklarla geçecek bir döneme girileceğine, büyük sorunların yaşanacağına, iş konusunda sıkıntı çekileceğine, yakın bir kişinin kendisine duyulan güveni suistimal edeceğine, rakiplerin işine gelecek bir konuda bazı sırları açıklayacağına ve moralin bozulmasına ve manevi olarak kötü bir duruma düşülmesine sebep olunacağına tabir edilir. Rüyada batık gemi çıkarmak, problemlerin çözümü için bazı adımlar atılacağı, güzel bir iş için bir ortaklık kurulacağı, huzursuzluk yaratan bir kişinin büyük bir zarara uğrayacağı, anlayışlı bir kişi ile dünya evine girileceği ve nur topu gibi bir bebeğe sahip olunacağı anlamına gelir.

Rüyada Maket Gemi Görmek
   Rüya sahibinin, tavsiye edilen bir işe girmeden önce çok dikkatli davranacağına, deyim yerindeyse ince eleyip sık dokuyacağına, çok uğraş vererek büyük bir servete kavuşacağına, sıkıntıların çok başarılı bir şekilde aşılacağına, aile bireylerinin birlikte hareket edeceğine ve alınan bir borcun çok kolay bir şekilde ve aksatılmadan ödeneceğine delalettir. Kardeşlerden birinin yapacağı işte kendisine destek verilirse başarı kazanacaktır. Rüyada maket gemi yapmak, aşılacak engellerin çok dikkatli bir şekilde masaya yatırılacağına, bu sayede sorunların çözümü için gerekli kararların zaman kaybetmeden verileceğine ve aile bireyleri arasındaki tartışmaların biteceğine alamettir.

Rüyada Gemi Sahibi Olmak
   Kişi, daha iyi bir hayata merhaba diyecek ve anne ve babası için çok güzel bir sürpriz yapacak demektir. Rüyada gemi sahibi olan birini görmek, aşılacak engellerin tekrar ortaya çıkmayacağına, yapılan işin bol kazanç getireceğine ve rahata erileceğine yorulur.

Tiflisi Tabirleri :

İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada gemi görmenin yedi tabiri vardır:

1-Evlat

2-Baba

3-Kadın

4-Binek

5-Emniyet

6-Dünya hayatı

7-Zenginlik.

Hz. Danyal (a.s):

Gemi görmek; üzüntü ve sıkıntıya işarettir.

Allame Meclisi:

Gemi görmek veya gemiye binmek; üzüntü ve sıkıntıdan güvende olacağınıza

Büyük gemi görmek; saygınlığınızın artacağına

Gemiden çıktığınızı görmek; bütün dertlerden ve sıkıntılardan kurtulacağınıza, kariyerinizin yükseleceğine, makamınızın artacağına, fakirseniz zenginleşeceğinize, herhangi bir mevkiden azledilmişseniz tekrar aynı mevkie geçeceğinize işarettir.

İbn-i Sirin:

Bir gemide olduğunuzu ve sağlıklı bir şekilde karaya çıktığınızı görmek; üzüntülerden kurtulacağınıza ["Biz de hem onu hem de onunla beraber gemide bulunanları kurtardık ve onları (yeryüzünde) halifeler kıldık; ayetlerimizi yalanlayanları da (denizde) boğduk. Bak ki uyarıldıkları halde inanmayanların sonu nasıl oldu?"[102]]

Geminizin hasar gördüğünü veya battığını görmek; musibete uğrayacağınıza

Gemiyle yolculuk ettiğinizi görmek; yolculuğa çıkacağınıza ve bol miktarda gelir elde edeceğinize ["Denizde yüce dağlar gibi yükselen gemiler de O'nundur. Öyleyken Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?"[103]]

Hareket etmeyen bir gemide olduğunuzu görmek; yolculuğa çıkacağınıza ve orada ikamet edeceğinize işarettir.

Kirmani:

Bir gemide oturduğunuzu ve şiddetli bir rüzgarın gemiyi sürüklediğini görmek; üzüntülerden kurtulacağınıza

Duran bir gemide olduğunuzu ve gemiye doğru her yandan dalga geldiğini görmek; bir sorun yaşayacağınıza ve üzüleceğinize… ["Hatta siz gemilerde bulunduğunuz, o gemiler de içindekileri tatlı bir rüzgarla alıp götürdükleri ve (yolcular) bu yüzden neşelendikleri zaman, o gemiye şiddetli bir fırtına gelip çatar, her yerden onlara dalgalar hücum eder ve onlar çepeçevre kuşatıldıklarını anlarlar da dini yalnız Allah'a halis kılarak; 'Andolsun eğer bizi bundan kurtarırsan mutlaka şükredenlerden olacağız' diye Allah'a yalvarırlar."][104]

Boş gemilerin denizde sağa sola gittiklerini görmek; bulunduğunuz bölgede yaşayan söz sahibi birinin bazı yerlere elçiler göndereceğine

Aynı gemilerin battıklarını görmek; elçilerin tutuklanacağına işarettir.

Çağdaş Ulema:

Batmakta olan gemide bulunmak; tehlikeli bir durumla karşılaşacağınıza

Gemiyle beraber dalgalar arasında boğulmak; birtakım hatalarınızdan dolayı zor günler geçireceğinize

Batmakta olan bir gemiden sağ olarak kurtulmak; mal varlığınızı kaybedeceğinize

Batmakta olan gemiden kurtulduğunuzu, ancak suda boğulduğunuzu görmek; büyük yardımlar alacağınıza ve fakirlikten kurtulacağınıza..

Batmakta olan gemiden birini kurtardığınızı görmek; bir kazadan mucizevi bir şekilde kurtulacağınıza

Sisler arasında gemi görmek; tehlikeye işarettir.


Diyanet Rüya :

Rüyada gemi görülmesi değişik şekillerde yorumlanır. Kişinin rüyasında bir gemiden çıktığını görmesi; o kişinin feraha kavuşacağına, rüyasında bir gemide öldüğünü görmesi; halkın elinde hayatını kaybedeceğine, rüyasında bindiği geminin susuz kuru bir yer üzerinde durduğunu görmesi; o kimsenin başına birtakım bela ve musibetin geleceğine delalet eder. Bir kimsenin rüyasında bindiği geminin battığını görmesi; o kişinin ticari işlerindeki kazancının kesileceğine, rüyasında içinde bulunduğu geminin battığını ve eşyasının da su yüzüne çıktığını görmesi; o kimsenin malının bir miktarının zayi olacağına, rüyasında bütün eşyasının battığını görmesi; o kimsenin muhtaç duruma düşeceğine delalet eder. Kirmani'nin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında bindiği geminin deniz sahilinde durduğunu görmesi; o kimsenin eğer yolculuğa çıkma niyeti varsa çıkamayacağına, rüyasında geminin gittiğini ve kendisinin de arkasından takip edip ona ulaşamadığını görmesi; o kimsenin işlerinin pek zor olacağına fakat sonunda arzusuna nail olacağına işaret eder. Rüyada birçok gemilerin seyir halinde olduklarının görülmesi; devlet adamlarının yolculuğa çıkacaklarına, kişinin rüyasında bir gemide olduğunu, geminin yüzdüğünü ve kendisinin de korktuğunu görmesi; o kimsenin büyük kimselere ve devlet başkanına yakın olacağına delalet eder. Bir kimsenin rüyasında çok büyük ve süslü bir gemide bulunduğunu ve süslü elbiseler giydiğini görmesi; o kimsenin zenginliğe yaklaşmış olduğuna, kişinin rüyasında bindiği geminin delindiğini görmesi; o kimsenin yaşadığı zamanda bir felaketin meydana geleceğine, rüyasında zırhlı bir gemide bulunduğunu görmesi; o kimsenin devletten kuvvet alacağına yorumlanır. Rüyanızda bir gemide kaptan olduğunuzu ve onu idare ettiğinizi görmeniz; bir yolculuk yapacağınıza, rüyanızda bindiğiniz geminin karada yürüdüğünü görmeniz; fayda getirmeyecek bir yolculuğa çıkacağınıza, rüyanızda geminizin karada kırıldığını görmeniz; bir kişi tarafından bir musibete uğrayacağınıza yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında geminin tahtalarının rüzgar tarafından götürüldüğünü görmesi; o kimsenin malının devlet tarafından elinden alınacağına delalet eder. Cafer-i Sâdık'ın yorumuna göre: Bir kişinin rüyasında gemiye kaptan olduğunu ve onu idare ettiğini görmesi; o kimsenin toplum içinde iyi karşılanacağına ve sözünün dinleneceğine, dümeni iyi idare demediğini görmesi; o kimsenin zarar edeceğine işaret eder.

İhya Rüya Tabirleri :
Her türlü olumsuzluktan kurtulmaya,
İyi insanlarla birlikte gemiye binmek ilahi mağfirete,
gemiden salimen karaya inmek sıkıntı vve ıstırabın sona ermesine,
Geminin batması salimen yapılacak yolculuğa,
Batan gemiden bir kalas, can simidi gibi şeylere tuttunarak kurtulmak verilen sadakaların kabulüne,
Gemiyi meydana getiren unsurların parçalanması aile fertlerinde meydana gelecek üzücü duruma,
Denizde güzel bir şekilde seyreden gemiyi seyretmek herkes için hayır ve iyiliğe,
Gemi İslama ve esenliğe çıkmay yahut insan vücuduna,
Gemiyi limana çekmek hayra,
karanın içlerine doğru sürüklemek batıl bir yol tutmaya,
Savaş gemileri büyüklük ve küçüklüklerine göre ordu komuta heyetinin üyelerine yahut devletin üst düzey yöneticilerine delalet eder.

Seyyid Süleyman :

Danyal (A.S.) buyurmuştur ki: Rüyada büyük küçük gemiler; üzüntü, sıkıntı, zindan, karlı iş ve rezillikle tabir olunur. Rüya aleminde bir gemiye bindiğini ve bundan bir daha çıkmadığını gören; büyük bir üzütüye düşer. Halk tarafından ömrünün sonuna kadar küçümsenir, azarlanır. Gemiden indiğini görmek; feraha çıkmak, sıkıntıdan kurtulmaktır. Gemide helak olduğunu görmek; bela ve mihnet işaretidir. Bindiği geminin battığını gören; dünya malına garkolur. Içinde bulunduğu geminin battığını, eşyalarından bir kısmının su yüzüne çıktığını gören, malının bir kısmını kaybeder. Sayet bütün eşyaları suya batarsa; malının tamamını kaybedip, fakirliğe düşer. Bindiği geminin kuru bir yerde durduğunu gören, musibete ve mihnete uğrar.
Bindiği geminin parçalandığını gören; biri yüzünden musibete uğrar. Yüksek bir yerdeki gemiye binen, sonra deniz üzerinde yürümeye başladığını gören; devlet başkanı ve diğer büyükler tarafından itibar görür, onlar sayesinde izzet bulur. Geminin denizde dosdoğru gittiğini görmek sefere delalettir.
Kirmani demiştir ki: Bindiği geminin deniz kıyısında durduğunu gören; yolundan kalır. Gitmekte olan bir gemiyi arkasından takip ettiği halde, ona ulaşamayan işlerinde büyük güçlük çeker. Fakat sonunda maksadına vasıl olur. Geminin yanında yürüyen, yola gider. Hayır ve menfaat sağlar.


MollaCami Tabiri :

Rüyada gemi görmek, üzüntü, keder, sıkıntı, hastalık, darlık veya kıtlık içinde bulunan kimse için, kurtuluştur. Geminin karada görülmesi kurtuluşa yaklaşmaktır. Rüyada gemiyi karaya çeken kimse, namussuz olur ve dinde nifak çıkarır. Salih kimselerle gemiye bindiğini gören kimse, hidayete uyar ve Allah (C.C.) onu affeder. Gemiden çıksa, o kimse saadete erer ve düşmanından kurtulur. Bazıları da geminin battığının görülmesi, selametle yapılan yolculuktur dediler. Boş gemi ticaret yönünden kazanç ve faydadır. Bir kimsenin yolcularla dolu olan bir gemi görmesi, onun selamet içerisinde yolculuk yapmasına işaret eder. Kendisini demirlemiş bir gemide görmek, hapiste yatacağına işarettir. Ailesi ve dostlarıyla gemiye bindiğini gören kimse için izzet, güzellik, hayır ve berekete işarettir ve düşmanlarından kurtulur. Bir yelkenle denizi geçtiğini gören kimse, üzüntü ve keder isabet edecek tehlikeli bir iş yapar. Gemide mutedil bir şekilde gittiğini görmek, bütün insanlar hakkında hayıra delildir. Eğer sıkıntılı ve ızdıraplı bir şekilde giderse, ona gelecek üzüntü ve sıkıntıya işaret eder. Geminin parçalandığını ve içinde bulunanların da perişan olduğunu görse, bu rüya bütün insanlar için iyi sayılmaz. Gemi ile denizde gitmeye kadir olamadığını görse, bir topluluk tarafından onun hapis edilmesine, işlerinin durgunluğuna, müşkülata düşmesine işaret eder. Bir kimse geminin kan üzerinde gittiğini görse, zinaya işaret eder. Geminin parçalandığım gören kimsenin, annesi ölür. Bekar olan birisi bir gemi satın aldığını görse, evlenir. Geminin dümeni, onu elinde gören kimse için ilme işaret eder.

Etiketler; gemiyi, geminin, gemiye, gemiler, gemileri, gemilerin, gemide, gemilerde, görmek, görülmesi, gördüm, görmenin, islami, dini, rüyam, rüyada, rüyamda, rüyamda, rüyasında, rüyamın, tabiri, tabirleri, kitap, kitabi, tabirci, tabircisi, yorumu, yorumları, ne, demek, demektir, anlama, anlamı, nedir, gelir, geliyor, gelmektedir, alim, alimi, seyyid, Süleyman, nablusi, diyanet, ihya, molla, cami, camii, cabir, magribi, kirmani, tiflisi, danyal, müellif, el, salimi, ebu, said, vaaz, vaiz, asil, gerçek, hakiki, kaynak, kaynaktan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

RSS

HayrolaRuya © 2015-2021 - Powered By Blogger

İletişim | Gizlilik Politikası | Telif Bildirimi