Rüyada PUT Görmek

Rüyada Put Görmek ile alakalı tabirler, Rüyada görmek ne anlama gelir, nasıl tabir edilir? Rüya tabirlerine göre ve dini rüya tabirlerinde anlamı tabiri nedir

Rüyada PUT Görmek Rüya Tabirleri


   Rüyada put görmek, iyiye yorulmadığı gibi, kötü şansa ve uğursuzluğa da alamettir. Yanlış yollara girildiğini haber veren rüya, kişinin yalana açık olduğunu, başkalarının hayatına saygı duymadığı gibi, insanları kandırmakta yeis görmediğini ifade eder ve bu hayatın terk edilmesi gerektiğini, Allah’tan mağfiret dileyerek, günahtan uzaklaşılması gerektiğini öğütler. Gidilen yolun kişiye pek çok felaket getireceğini, dinen pek çok günaha bulaşılacağını ve telafisi zor hatalar nedeniyle geleceğini mahvedecek olan rüya sahibinin pek çok belayla uğraşmak zorunda kalacağını ifade eder. Yalancı, düzenbaz insanlarla işbirliği yapmak, Allah’a şirk koşmak veya dinden çıkmak manasına da gelen rüya, musibetlerle dolu, hayırsız bir hayat yaşamanın, başa gelecek sıkıntıların da habercisidir. Değersiz insanlara aşırı ilgi gösterildiğine ve düşünmeden hareket edildiğine, kişinin çevresinin ahlaktan yoksun kimselerden oluştuğuna da dikkat çeker.

Rüyada Put Kırmak
   Hayırlı işler yapmak, yanlıştan ve günahtan dönmek, hayatını ehl-i sünnete dikkat ederek yaşamak, Allah’tan başka yaratıcı tanımamak ve Kurana uygun bir hayat sürmek demektir. Kişinin nefsine göre yaşamadığını ve aksi şekilde nefsini terbiye etmek için çabaladığına, dünya malına kıymet vermediğine, ailesini de bu terbiyeyle, dini değerlere göre yaşattığına, çevresine örnek olduğu gibi, yaptığı hayır işleriyle de makbul biri haline geleceğine yorumlanır.

Rüyada Put Yapmak
   Nefsine hakim olamayan rüya sahibinin boğazına kadar günaha battığına ve başına gelen her olumsuzluğun nedenini bu yaşam şeklinde araması gerektiğine yorumlanır. Acımasız biriyle çalışmaya veya kötü, eziyet etmeyi seven biriyle tanışmaya, yapılan işlerin bereketsiz olmasına, ele geçen paranın hayrının görülmeyeceğine tabir edilir. Altından put yapan kişiler gayrimeşru, toplum tarafından kabul edilmeyen işlere ve gönül ilişkilerine girerler.


Tiflisi Tabirleri :

İmam Cafer Sadık (a.s) :

Rüyada put görmenin üç tabiri vardır:

1- Yalan ve batıl

2- Hilekar münafık

3- Fesat ehli hain kadın.

Allame Meclisi :

Put görmek; batıl bir yolla karşılaşacağınıza ve bundan sakınmanız gerektiğine işarettir.


İbn-i Şirin :

Puta tapmak, batıl yolda olmaya ve Allah’a yalan isnat etmeye işarettir.

Çubuktan yontulmuş bir puta tapmak; münafıklığa

Gümüşten yapılmış bir puta tapmak; nefsine uyarak size meyledecek bir kadına yaklaşacağınıza

Kendinizi bir putun altından görmek; kötü bir işe ve mal toplamaya

Demir veya bakır put görmek; din aracılığıyla maddi çıkar elde etmeye işarettir.

Kirmani :

Cevherden yapılmış put görmek; hükmetmek ve mürit toplamak için dinin araç edileceğine

Putun cevherden ayrılıp uzaklaştığını görmek; dinden amacınızın haram mal elde etmek olduğuna


Evinizde put olduğunu görmek; aklınızı ve bilginizi kullanamayacağınıza ve ne yapacağınızı şaşıracağınıza işarettir.

İhya Rüya Tabirleri :

Şekil ve çehre güzelliği olmakla birlikte gaddar olan insana, ahmak ve dilsiz kimselere; Put bazen, kişinin aşırı ilgi gösterdiği ve onu ibadet ve kulluktan alıkoyan eşe, çocuğa, mal ve dünyalığa, paraya, şöhrete, sevgiliye vb. gibi şeylere; nefsinin istek ve arzularına, Puta tapmak, ortaya attığı yanlış görüş ve düşüncelerle Hakka yalan isnat etmeye, ilahi gazabı gerektirecek hal ve hareketlere, Putu gördüğü halde ona ibadet etmediğini görmek çok mala kavuşmaya yahut birine aşık olmaya, Put bazen zamana ve o zaman içinde yaşayanlarda meydana gelecek değişikliklere, Putun yüzüstü düştüğünü görmek heva ve heveslerini kırarak olgun müslüman olmaya yahut batıl görüş ve ideolojilerin hükmünün sona ermesine, Putları kırmak yahut onların şekillerini değiştirerek çirkinleştirmek yüksek makam ve derecelere, düşmanı kahredip onun hilesinden emin olmaya; Put bazen kendini beğenmiş kadına delalet eder.


Seyyid Süleyman :

Bkz. Tapmak.


Etiketler: ile, alakalı, tabirler, nasıl, tabir, edilir, göre, görmek, gömek, görülmesi, gördüm, görmenin, islami, dini, rüyam, rüyada, rüyamda, rüyasında, rüyamın, tabiri, tabirleri, kitap, kitabi, tabirci, tabircisi, tabirine, tabirlerine, yorumu, yorumları, ne, demek, demektir, anlama, anlamı, nedir, gelir, geliyor, gelmektedir, imam, imamı, alim, alimi, seyyid, süleyman, nablusi, abdulgani, diyanet, ihya, molla, cami, camii, cafer, cabir, magribi, kirmani, tiflisi, danyal, müellif, el, salimi, ebu, said, vaaz, vaiz, ismail, eşas, esas, asıl, gerçek, hakiki, kaynak, doğru, kaynaktan, kaynakdan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

RSS

HayrolaRuya © 2015-2021 - Powered By Blogger

İletişim | Gizlilik Politikası | Telif Bildirimi