Rüyada ŞEHİR Görmek

Rüyada Şehir Görmek ile alakalı tabirler, Rüyada görmek ne anlama gelir, nasıl tabir edilir? Rüya tabirlerine göre ve dini rüya tabirlerinde anlamı tabiri nedir


Rüyada ŞEHİR Görmek Rüya Tabirleri


   Rüyada şehir görmek, alim bir kişinin varlığı ile tabir edilir. Bu kişi adeta bir ansiklopedi kadar doludur diye yorumlanır. Rüya sahibinin bu kimseden ilim ve irfan öğreneceği anlamına gelir. Bu rüya, aynı zamanda kişinin hayatında yaşanacak olan önemli ve köklü değişikliklere delalet eder. Kişi geleceği ile ilgili olarak bazı kararlar alacak demektir. Bazen de ruh halinin değişmesi şeklinde yorumlanabilmektedir.

Rüyada Şehir Gezmek
   Rüyada bir şehri gezdiğini görmek, bölgenin yerlileriyle, halkla ya da kalabalıkla açıklanır. Eğer şehir güzel, aydınlık ve ferahsa o yerde yaşayan kişilerin mutlu kimseler olduğu anlamına gelir fakat şehir izbe, kirli ve karanlıksa o zaman tam tersi şekilde tabir edilir ve oradaki insanların başına bazı musibetler geleceğine işaret eder.

Rüyada Şehir Dışına Gitmek
   Rüyada şehir dışına gitmek, rüya sahibinin gündemden ve olan bitenden bir haber olacağı anlamına gelir. Yine şehrin dışına gittiğini görmek, Kişi üzülmesin, ağlamasın ve dertlenmesin diye ailesi tarafından bazı şeylerin kendisinden gizleneceği ile tabir edilir.

Rüyada Bilmediğin Bir Şehre Gitmek
   Rüya sahibinin kendisini hiç bilmediği ve daha önce gitmediği bir şehre gitmiş olarak görmesi,olumsuz olaylar yaşanacağına, tatsızlıklar çıkacağına, kavgaların ve anlaşmazlıkların baş göstereceğine delalet eder.

Rüyada Bir Şehre Girmek
   Rüyasında bir şehre girdiğini gören kişi yaşam kaygısından, vesveselerinden, tabir yerindeyse hüsnü kuruntularından, aklını ve kalbini kemirip duran şüphelerinden kurtulacak, rahata ve esenliğe kavuşacak demektir.

Rüyada Bağdat Görmek
   Rüyada Bağdat şehrini görmek, rüya sahibinin ticaret ehli bir kişi haline geleceğine, işinden anladığı için öncelikli olarak tercih edileceğine, aşırı talep dolayısıyla işlere yetişemeyeceğine tabir edilir. Rüya sahibi çalıştığı, yorulduğu ve uykusuz kaldığı oranda da mal ve para sahibi olacaktır diye yorumlanır.


Tiflisi Tabirleri :

İmam Cafer Sadık (a.s) :
Rüyada şehir görmenin yedi tabiri vardır:

1-Yöneticilik

2-Başkan

3-İmanlı olma

4-Halk tabakası

5-Emniyet

6-Zafer

7-İşlerde sağlamlık.

Birkaç şehri bir arada görmenin dört tabiri vardır:

1-Din ve diyanet

2-Zevk ve eğlenceyle vakit geçirmek

3-Menfaat

4-Rahatlık.

Allame Meclisi :

Şehir görmek; mutluluk, murat ve güzel geçime işarettir.

Müellif :
   Bir şehre girdiğinizi görmek; dini inancınızın sağlamlaşacağına ve akıbetinizin güzel olacağına işarettir.

İbn-i Şirin :

Bir şehre girdiğinizi görmek; inancınızın sağlamlaşacağına ve murada ereceğinize

Şehirden çıktığınızı veya çıkarıldığınızı görmek; bunun tersine

Bir şehirden başka bir şehre gittiğinizi görmek; eşinizi boşayıp başka bir kadınla evleneceğinize

Halkı Müslüman olan bir şehirden halkı gayrimüslim olan bir şehre gitmek; küfre…

Köyden şehre indiğinizi görmek; menfaate

Şehirden köye gittiğinizi görmek; muradınıza eremeyeceğinize işarettir. "Rabbimiz! Bizi, halkı zalim olan bu şehirden çıkar!"[192]


Diyanet Rüya Tabiri :
   Rüyanızda tanımadığınız ve bilmediğiniz bir şehirde bulunduğunuzu ve orada yabancı olmanız nedeniyle her şeyi yadırgadığınızı görmeniz; sizin çok kötü sürprizlerle karşı karşıya kalacağınız işaret şeklinde yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında girmiş olduğu bir şehrin yıkık ve ıssız görmesi; o şehirde ilim namına hiç bir şeyin kalmadığına, kişinin rüyasında girdiği şehrin çok kapılı, güzel yeşillikler içinde, suyu bol ve her şeyin çok ucuz olduğunu görmesi; o mıntıkada iskan eden halkın gayet mutlu olduklarına yorumlanır. Kirmani’nin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında Mekke şehrinde olduğunu görmesi; o kimsenin ferah ve sevince kavuşacağına, dine hizmet edeceğine işaret eder. Bir kimsenin rüyasında kendisini Medine şehrinde görmesi; o kimsenin bir tüccarla arkadaşlık kuracağına, ondan din ve dünya adına hayır ve menfaat elde edeceğine delalet eder. El-Eşmuni şöyle diyor: "Büyük tabircilerden ibn-i Şirin, Kirmanı ve diğerlerinin söylediklerine binaen, şehir ve kasaba rüyası tabirini denedim. Denemelerimin sonunda bir şehir veya kasabanın adında hayra işaret eden bir mana varsa o rüyayı hayra, bir şehir veya kasabanın adında şerre delalet eden bir anlam varsa o rüyayı şerre işaret eder olduğunu anladım." Bir kimsenin rüyasında Medine şehrinde dostları ile buluşup konuştuğunu görmesi; o kimsenin emeline nail olacağına ve Hz. Muhammed (a.s.)'in şefaatine mazhar olacağına, kişinin rüyasında Kudüs şehrini görmesi; o kimsenin günahlarından tövbe etmek suretiyle temizleneceğine, bir kimsenin rüyasında Mısır'ı görmesi; o kimsenin izzet ve berekete erişeceğine ve güzel bir geçime kavuşacağına, bir kimsenin rüyasında İstanbul şehrini görmesi; o kimsenin dini yönden zaafa uğrayacağına ve haram yollardan rızık elde edeceğine, kişinin rüyasında Bursa şehrini görmesi; o kimsenin selamete kavuşacağına yorumlanır. İbn-i Şirin'in yorumuna göre: Rüyada büyük şehir ve kasaba görülmesi nasıl olursa olsun her zaman iyiye yorumlanır. Bir kişinin rüyasında kendisini bilmediği bir şehirde görmesi; o kişinin dindar bir kişiden isteklerini elde edeceğine, eğer bulunduğu şehri biliyor ve oraya daha önce gitmiş ise; o kimsenin ikinci defa o şehre gideceğine yorumlanır.

İhya Rüya Tabirleri :
   Büyük yahut küçük şehir görmek iyiliğe, din ve dünya yönünden hayra ermeye,
Şehre girmek hayra ve bolluğa, üzüntü ve kederden kurtulmaya; çıkmak ise üzüntü ve kederlere düşmeye,
Şehir alim ve faziletli kimseye,
Hisar ve kaleleri olan şehir güvenli bölgellere, hisar ve kaleleri yıkılmış olar şehir güvenliği olmayan kentlere,

Gerçek bir şehirli görmek ( gerek efendi, gerekse hanımefendi olsun) şerefli ve olgun insana yahut sevindirici haberlere delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Köy, Köylü. Önemli şehirler için ilgili maddeye bakınız.)
Etiketler: ile, alakalı, tabirler, nasıl, tabir, edilir, göre, görmek, gömek, görülmesi, gördüm, görmenin, islami, dini, rüyam, rüyada, rüyamda, rüyasında, rüyamın, tabiri, tabirleri, kitap, kitabi, tabirci, tabircisi, tabirine, tabirlerine, yorumu, yorumları, ne, demek, demektir, anlama, anlamı, nedir, gelir, geliyor, gelmektedir, imam, imamı, alim, alimi, seyyid, süleyman, nablusi, abdulgani, diyanet, ihya, molla, cami, camii, cafer, cabir, magribi, kirmani, tiflisi, danyal, müellif, el, salimi, ebu, said, vaaz, vaiz, ismail, eşas, esas, asıl, gerçek, hakiki, kaynak, doğru, kaynaktan, kaynakdan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

RSS

HayrolaRuya © 2015-2021 - Powered By Blogger

İletişim | Gizlilik Politikası | Telif Bildirimi