Rüyada ŞEYTAN Görmek

Rüyada Şeytan Görmek ile alakalı tabirler, Rüyada görmek ne anlama gelir, nasıl tabir edilir? Rüya tabirlerine göre ve dini rüya tabirlerinde anlamı tabiri nedir


Rüyada ŞEYTAN Görmek Rüya Tabirleri


   Rüyada şeytan görmek şeytanı sembolize eder ve üç kağıtçı, içten pazarlıklı, haris bir düşmana işaret eder. Rüyasında şeytan gören kişi bazen kötü huylu ve kıskanç olarak yorumlanmaktadır. Şeytan bazen çoluk, çocuk olarak da değerlendirilebilmektedir. Rüyada görülen şeytan şehvete ve fenalığa işaret eder. Rüyasında şeytanın kendisini düşürdüğü kişi faiz yiyecektir. Eğer kişi şeytanın kendisine değdiğini görürse bu o kişinin ailesine iftira atacak ya da yoldan çıkarmak için uğraşacak bir düşmana işaret eder. Eğer bir kişi rüyasında gizli gizli şeytanla konuştuğunu görürse bu o kişinin düşmanıyla gizlice konuşarak ona yardımda bulunacağına işaret eder. Eğer rüyasında şeytan gören kişi hasta ya da düşkün ise gördüğü rüya sağlığına kavuşacağına, para sahibi olacağına delalet eder. Kişi eğer rüyasında şeytan tarafından bir şey öğreniyorsa bu o kişinin yalan ve üç kağıt yapacağına delalet eder. Rüyada şeytanın lideri olmak ve onlardan saygınlık ve hizmet görmek üne sahip olmaya ve düşmanların çatlamasına işaret eder. Rüyasında şeytanın kendisini doğru yolundan vazgeçirip, kötü yola soktuğunu gören kimsenin mal mülk kaybı olacağı delalet edilir.

Rüyada Şeytan Taşlamak
   Rüyada şeytan taşlamak hayırlı işlere işaret eder. Rüyasında şeytan taşladığını gören kişi borçlarını ödeyerek sıkıntısından kurtulur ve rahata erişir. Rüyada atılan taşlar, ödenecek olan borçları simgeler. Aynı zamanda şeytan düşmanı temsil ettiği için, rüyada şeytanın taşlanması, gerçek hayatta kişinin sahip olduğu düşmanını yenerek güzel ve hayırlı işler yapma imkanı bulacağına işaret eder.

Rüyada Şeytanı Yenmek
   Rüyada şeytanı yenmek güzel olan şeylere işaret eder. Kim rüyasında şeytanı yendiğini görüyorsa bu o kişinin tüm sıkıntıları, kötülükleri, zorlukları yeneceğine işaret eder. Ayrıca rüyada şeytan yenmek güce de işaret eder. Yani rüyasında şeytanı yendiğini gören kişi sıkıntıları, zorlukları ve tehlikeleri aşacak güce sahip olacak demektir.

Rüyada Şeytanla Konuşmak
   Rüyada şeytanla konuşmak pek de hayırlı işlere işaret etmez. Rüyasında şeytanla konuştuğunu gören kişi ona karşı dürüst olmayan, doğru söylemeyen, düşman olup dost görünen biriyle karşılaşacaktır. Rüyasında şeytandan bir şey aldığını gören kişi düşmanından bir zarar görecek, düşmanına bir şey veren kişi de şeytana fırsat verecektir. Yani kişi, düşmanına kendisine kötülük yapmak için fırsat verecek demektir. Ayrıca bir kişi rüyasında şeytan tarafından öpülürse bu onun helal olmayan bir yolla elde edeceği kazanca işaret eder.

Rüyada Şeytan Olduğunu Görmek
   Rüyada şeytan olduğunu gören kimse devamlı şeytanın elinde olur ya da dinden sapar. Rüyasında şeytan olduğunu gören kişi Allah’tan uzaklaşır, üzüntü ve pişmanlıktan ölür. Ya da çocuk sahibi olur, mal ile rızıklanır. Rüyasında şeytan olan kişi hile ve kötü yol ile düşmanlarını yener.

Rüyada Şeytanla Konuşmak
   Rüyasında şeytanla konuştuğunu gören kişi aslında düşmanı ile konuşur. Yani bu rüya kişinin dost sandığı bir düşmanı ile karşılaşıp, konuşacağına işaret eder. Bu kişi aslında yalandan dosttur. Rüyada şeytanla konuşmak dost görünümlü bir düşman sahibi olmaya işaret eder.

Rüyada Şeytan Öldürmek
   Rüyayı gören kişiyi pusuya düşürmek, ayağını kaydırmak ve yapmak istediklerini gerçekleştirememesi için kötü planlar yapan kimselerin oyununu bozmak anlamına gelir. Rüya sahibi kendisine hazırlanan tuzakları fark edecek ve bu sayede başına gelecek kötülükleri de engellemiş olacaktır.

Rüyada Şeytan Çıkarmak
   Bir kimseye yapılacak olan itirafa işaret eder. Öncesinde ön yargıyla yaklaşarak kendisine karşı pek de hoş duygular beslemediği ve iyi şeyler düşünmediği bir kimseye karşı açılacağına aynı zamanda şu anda ona karşı duyduğu güveni ve sevgiyi de dile getireceğine yorulur.

Rüyada Şeytan Kılığında İnsan Görmek
   Kişinin bir kimse hakkında düşünceleri konusunda yanılmadığını anlamasına vesile olacak bir olay yaşaması demektir. Yani, rüya sahibi kendisi hakkında her ne kadar iyi düşünmek, güven duymak ve onu sevmek istese de yine de içine sinmeyen birşeyler olduğunu hissettiği bir kimsenin gazabına uğrayacak ve ona karşı hisleri konusunda haklı çıkacaktır.

Rüyada Şeytan Tüyü Görmek
   Çok hayırlıdır ve şans anlamına gelir. Kişinin kendisi için çok uğurlu gelecek bir girişimi olacağına, bunun da geleceğine büyük katkı sağlayarak onun için başka hayırlı yollar açacağına yorulur. Bu sayede, karanlık geçen bir dönemin aydınlanacağına, zorlukların kolaylıkla aşılacağına, tartışmaların ve sürtüşmelerin sona ereceğine, yeni bir iş konusunda anlaşma sağlanacağına ve kararsızlığın ortadan kalkacağına yorumlanır.

Rüyada Şeytan Görmek ve Besmele Çekmek
   Kişinin bir dertten ya da beladan soğukkanlılığı, akıllı davranışları, zekâsı ve bilgisi sayesinde kurtulacağına ve bu sayede kötülüğün kendisine musallat olmasının önüne geçeceğine alamet eder.  Aynı zamanda, başka kişilerin de zarar görmemesi için gereken ve elden gelen ne varsa yapılacağına delalettir.

Rüyada Şeytan Dövmek
   Hiç kin gütme huyu olmadığı halde kendisine defalarca şans verip affettiği bir kimsenin yeniden bir darbesiyle karşılaşacağına ve artık kendisine yapılan kastın farkına vararak onu düşmanı bileceğin ve ona büyük bir öfke ve nefret içinde olacağına işaret eder.

Rüyada Şeytan Tırnağı Görmek
   Hiç kin gütme huyu olmadığı halde kendisine defalarca şans verip affettiği bir kimsenin yeniden bir darbesiyle karşılaşacağına ve artık kendisine yapılan kastın farkına vararak onu düşmanı bileceğin ve ona büyük bir öfke ve nefret içinde olacağına işaret eder.

Rüyada İçine Şeytan Girmesi
   Akla düşecek kötü düşüncelere alamet eder. Rüya sahibi kendisine kötülük yapan kişilere bundan sonra onların taktiğiyle yaklaşmaya yani onlar gibi davranmaya meyil edecek demektir. Örneğin; kendisini kıran kişilere karşı önceden susuyorken bundan sonra o da kötü ve kırıcı laflar etme kararı alacaktır gibi.

Rüyada Evde Şeytan Görmek
   Haneye giren sahte dosttur yani aslında sahici düşman anlamına gelir. İkiyüzlü, fesat, deyim yerindeyse hem insanların ekmeğini yiyen hem onlara ihanet eden bir kimsenin varlığına ve bu kişinin sürekli eve girip çıkmasına yorulur. Eğer bu kişinin kim olduğu bulunup acilen haneden uzaklaştırılmazsa hane içerisinde tartışmaların daha da artacağına ve uzunca bir süre bu durumun devam edeceğine alamettir.

Rüyada Siyah Şeytan Görmek
   Kişinin esmer bir kişiye karşı duyduğu güvensizlik anlamına gelir. Rüya sahibinin siyah saçlı bir kadın ya da bir erkekten hoşlanmadığına, ondan iyi elektrik almadığına ve onun dedikoducu, kötü kalpli, art niyetli bir kimse olduğunu düşündüğüne delalet eder.

Rüyada Birinin İçine Şeytan Girmesi
   Rüya sahibine karşı tavırları ve yaklaşımı olumsuz yönde değişecek olan bir kişinin varlığına alamet eder. Kişinin sevgi, saygı ve yardım gördüğü bir kimsenin anlam vermediği şekilde kendisine karşı soğuk davranacağı, onu tersleyeceği, dışlayacağı ve kırıcı hal hareketlerde bulunacağı anlamına gelir.

Rüyada Şeytan Tarafından Korkutulmak
   Kişinin bir mesele üzerinde anlaşmazlık içinde ve çatışma halinde olduğu bir kimse tarafından tehditkar sözler duyacağına ve onun tarafından korkutularak sindirilmeye ya da geri adım attırılmaya zorlanacağına yorulur. Örneğin bir iş adamının rakipleri tarafından bir ihaleden ya da yatırımdan geri çekilmek için mecbur bırakılacağı şeklinde değerlendirilebilir.

Rüyada Şeytan Bebek Görmek
   Rüya sahibinin safsatalara çok takıldığına ve bu nedenle gereksiz yere tedirgin, huzursuz ve rahatsız olduğuna işaret eder. Rüyayı gören kişinin iyi niyetli oluşu nedeniyle her duyduğuna inanması anlamına gelir. Kişinin, yaşayacağı kötü bir tecrübeden ötürü yakın bir zaman içinde olmasa bile bu alışkanlığından kurtulacağına yorulur.

Rüyada Şeytanı Duayla Kovmak
   Kişinin öfkesine yenilmeden, hezeyana kapılmadan, sabrını kaybetmeden, ettiği dualarla, Allah’ın yardımıyla ve izniyle bir düşmanlığı ortadan kaldırarak insanlarla aradaki hasımlığı gidermeyi başaracağı anlamına gelir. Bu da rüya sahibi, ailesi, akrabaları ve yakınları için büyük bir kazanım olacak demektir.

Rüyada Tanıdık Birini Şeytan Olarak Görmek
   Bir kimsenin hilesinin ve üçkağıdının yakalanacağına alamet eder. Kişinin bir tesadüf sonucu tanıdığı ve bildiği bir insanın aslında hiç de tanıdığı gibi masum ve dürüst olmadığına şahit olacağı bir olayın meydana geleceğine yorulur. Aynı zamanda, ihanet edecek birisinin bazı planlar yaptığına ve yakın bir zaman içinde aklından geçen kötü şeyleri gerçekleştireceğine alamettir.

Rüyada Çocuğunun İçine Şeytan Girmesi
   Anne ve babaya karşı yapılacak saygısızlıklara delalet eder. Rüyayı gören kişinin çocuğunun bazı gençlik heveslerine kapılabileceği, bu nedenle anne ve babasını çiğneyip geçerek bazı hatalar yapacağı ve ailesini üzeceği anlamına gelir.

Rüyada Şeytan Basması
   Haneye uğursuzluk girmesine, bolluk ve bereketin kaçmasına, aile içindeki uyumun, anlayışın ve hoşgörünün yok olmasına yorulur. Kişinin kendisi, ailesi ve evi üzerindeki kem gözlere yani nazara işaret eder. Bu kötü duruma karşı bazı önlemler alınacağına delalet eder.

Rüyada Şeytan Görmek Korkmak
   Kişinin kendisinden kötülük ve zarar göreceğini düşündüğü bir insan olduğu anlamına gelir. Rüya sahibini tedirgin eden, yaptıkları kendisine mantıklı gelmeyen birinin kendisini de beraberinde aşağı çekeceğini düşündüğüne yorulur.

Rüyada Şeytan Ve Köpek Görmek
   Kişinin dostunun kendisini düşmandan koruyacağına işaret eder. Etrafında bir yandan kendisi için art niyetler taşıyan, gözü kara bir yandan da onun için canını verecek kadar karşılıksız seven insanlar olduğuna alamet eder.

Rüyada Anneyi Şeytan Olarak Görmek
   Kişinin bir konuda annesiyle ters düşmesi ve annesinin kendisini anlayamadığı hissine kapılması anlamına gelir. Rüya sahibi annesiyle uzun süre tartışma ve kavga halinde olabilir. Aynı zamanda, bu durumun yaşanan bazı sorunların bitmesi ile birlikte son bulacağına, anne ile ilişkilerin eski haline döneceğine ve aradaki sıkıntıların çözüleceğine işarettir.

Rüyada Şeytan Isırması
   Yanlış bir zamanda yanlış bir yerde olunması nedeniyle bir sıkıntı içine düşmeye işaret eder. Rüya sahibinin hiçbir suçu, günahı ve sorumluluğu yokken bir olayın içine çekilmesi ve kendini ne olduğunu anlayamadan o olayın içinde bulması demektir.

Rüyada Şeytan Ayağı Görmek
   Kişinin rast gitmeyen işlerini çözme konusunda yaşayacağı çaresizlik demektir. Rüya sahibinin sanki beddua almışçasına düzeninin bozulmasına, işlerinin aksamasına, kazancının düşmesine fakat bir türlü toparlanamayacağına ve bu yönde ne yapsa da bir arpa boyu yol alamayacağına yorulur. Aksilik yaşamaya fakat sorunun kaynağına ulaşamamaya işarettir.


Tiflisi Tabirleri :

İmam Cafer Sadık (a.s) :

Rüyada şeytan görmenin altı tabiri vardır:

1-Düşman görmek

2-Dini inancın bozuk olması

3-Şehvet

4-Allah'a itaatten uzak olmak

5-İyi insanlardan uzak durmak

6-Haram yemek.


Hz. Danyal (a.s) :

Şeytan görmek; yalancı ve gayrimüslim bir düşmana veya hayasız, fesat ehli ve hilekar bir kadına

Şeytanla savaşmadığınız halde ona küstüğünüzü görmek; hayır işlere yöneleceğinize..

Şeytanın sizi alt ettiğini görmek; kötü yola eğilim göstereceğinize

Şeytanın sizinle konuştuğunu görmek; Şeytanın sizi Allah’a itaatten alıkoyacağına

Şeytanın size nasihat ettiğini ve bu nasihatlerden hoşlandığınızı görmek; canınıza ve malınıza zarar geleceğine

Şeytanın elinizden tutup sizi bir yere götürdüğünü ve bunu yaparken "La havle ve la kuvvete illa billah" dediğini görmek; büyük bir günah işleyeceğinize, daha sonra bir şahsın nasihatiyle o günahı terk edeceğinize

Şeytanın boynuna zincir geçirdiğinizi görmek; dindar insanların sevineceğine

Şeytanın bitkin olduğunu görmek; alimlerin ve salih kişilerin güçleneceğine işarettir.


Allame Meclisi :

Şeytan görmek; hilesinden güvende olamayacağınız hilekar bir düşmana işarettir.


İbn-i Şirin :

Şeytan görmek; büyük ve düzenbaz bir düşmana

Şeytanla savaştığınızı ve onu alt ettiğini görmek; dini inancınızın sağlam ve doğru olduğuna

Şeytanın sürekli sizinle uğraştığını görmek; yaptığınız günahlardan dolayı tövbe etmeniz gerektiğine işarettir. Bunu yaptığınız takdirde düşmanlarınızın şerrinden uzak olursunuz. "(Allah'tan) çekinenler var ya, işte onlara şeytan tarafından bir vesvese dokunduğunda (Allah’ı) hatırlayıp hemen gerçeği görürler."[197]


Kirmani :

Şeytana itaat etmek; nefsinizin isteklerine uyduğunuza

Şeytanın size bir bağışta bulunduğunu görmek; şeytanın size verdiği şey iyi bir şeyse, haram mal elde edeceğinize, kötü bir şeyse inancınızın bozulacağına

Şeytanı neşeli görmek; fesatla uğraştığınıza veya fesada yöneldiğinize

Şeytanı üzgün görmek; iyi şeylerle meşgul olduğunuza

Şeytanı öldürmek niyetiyle kılıçla kovalamak; insanlar arasında adalet ve insafı gözetecek bir makam elde edeceğinize

Şeytanı öldürmek; nefsinizle mücadele edeceğinize ve doğru yolu seçeceğinize işarettir.

Şeytanın üzerinizdeki elbiseyi çekip çıkardığını görmek; bir işle meşgulseniz görevden alınacağınıza, çiftçiyseniz sıkıntı yaşayacağınıza

["Ey Âdemoğulları! Şeytan, ana-babanızı, ayıp yerlerini kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak cennetten çıkardığı gibi sizi de aldatmasın. Çünkü o ve yandaşları, sizin onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler."[198]]

Şeytanla sohbet ettiğinizi görmek; büyük bir günah işleyeceğinize işarettir. "Konuşmalar (fısıldamalar) şeytandandır. Bu, iman edenleri üzmek içindir. Oysa şeytan, Allah’ın izni olmadıkça, müminlere hiçbir zarar veremez. Müminler Allah'a dayanıp güvensinler."[199]

İsmail Eş’as :

Şeytanla beraber bir şeyler yiyip içmek; fesat işlere yöneleceğinize ve şeytana uyacağınıza

Şeytanı yakaladığınızı veya şeytanın sizin karnınıza girdiğini görmek; fesat işlerle uğraşacağınıza işarettir.

Çağdaş Ulema :

Şeytan görmek; duygusal bir işe teşvik edileceğinize, ama bilinçli bir şekilde düşünecek olursanız bunu yapmamanız gerektiğini öğreneceğinize

Şeytan tarafından tehdit edilmek veya hücuma uğramak; birtakım davranışlarınızda ölçüyü kaçıracağınıza ve bunun neticesinde tehlikeli ve rahatsız edici çekişmelere gireceğinize işarettir.

Nablusi Rüya Tabirleri :

Rüyada görülen şeytan, hilekar, haris, lakayt, din ve dünyaca düşmanıdır.
Bazen şeytanı gören kimse, kafir, münafık yahut da kıskanç olur. Bazen da şeytan görmek, çoluk - çocuğa delalet eder.
Şeytanı görmek ferahlık, yalan ve şehvete delalet eder. Nitekim şehvetin yalan ve şeytanlığa delalet etiği gibi.
Bir kimse rüyada şeytanın kendisini düşürüp aklını gidererek saralı yaptığını görse, o kimse faiz yer.
Eğer şeytanın kendisine dokunduğunu görse, o kimsenin ailesine iftira eden ve yoldan çıkarmaya çalışan bir düşmana delalet eder.
Eğer rüyayı gören hasta veya mahzun ise, onun iyileşmesine ve servete erişmesine delalet eder.
Kendisine şeytanlardan bir tayfanın dokunduğunu gören kimse, Allah-ü Teala'yı anıyorsa, onun bir çok düşmanları onu şaşırtmayı ve helak etmeyi murad ederler, fakat buna kadir olamazlar.
Bir kimse dünyada şeytanın kendi arkasına düşüp onu takip ettiğini görse, o kimsenin düşmanı onun peşine düşer ve onu azdırıp, yoldan çıkarıp, ilim ve şöhretinden düşürür.
Bir kimse kendisini şeytanla gizli konuştuğunu görse, o kimse düşmanlarından birisiyle gizlice konuşur ve salih kişilerin kahır ve helakında onlara yardımda bulunur. Ancak buna gücü yetmez.
Eğer şeytanın kendisine bir şey öğrettiğini görse, o kimse düzme ve yalan bir söz söyler veya insanlara hile yapar yahut da yalan bir şiir okur.

Diyanet Rüya Tabiri :

Rüyanızda şeytanı görmeniz ve onunla konuşmanız; düşmanlarınızın aleyhinizde birtakım faaliyetler yaptıklarına,
Rüyanızda şeytana buğz ettiğinizi veya onu taşladığınızı görmeniz; sizin Allah rızası için güzel ameller işlediğinize, düşmanlarınıza galip geleceğinize, namaz, oruç ve benzeri ibadetlerinizi yerine getirdiğinizi ve dininize sadık kaldığınıza delalet eder.

İhya Rüya Tabirleri :

Yalan ve şehvete, sahte mutluluklara, her türlü kötülüklere ve kötülük odaklarına;
Şeytanı görmek sahtekar, aşırı hırslı, kıskanç ve mağrur, laubali ve kendisine her iki dünya için zararlı olan düşmana;
Onu görmek inançsız, iki yüzlü ve kıskanç olmaya,
Şeytan, samimi Müslüman için güçsüz ve aciz bir düşmana;
Onunla düşüp kalktığını görmek faiz yemeye ve diğer kötü fiilleri işlemeye;
Şeytanı üzgün ve öfkeli görmek yahut ona buğzetmek Allahü Teala'nın rızasını kazandıracak işleri işlemeye ve düşmanına galip gelmeye;

Onu mutlu ve neşeli görmek nefsani arzularıyla meşgul olmaya delalet eder.

Seyyid Süleyman :

Rüyada görülen şeytan, hilekar, haris, lakayt, din ve dünyaca düşmanıdır.
Bazen şeytanı gören kimse, kafir, münafık yahut da kıskanç olur. Bazen da şeytan görmek, çoluk çocuğa delalet eder.
Seytanı görmek ferahlık, yalan ve şehvete delalet eder. Nitekim şehvetin yalan ve şeytanlığa delalet etiği gibi.
Bir kimse rüyada şeytanın kendisini düşürüp aklını gidererek saralı yaptığını görse, o kimse faiz yer.
Eğer şeytanın kendisine dokunduğunu görse, o kimsenin ailesine iftira eden ve yoldan çıkarmaya çalışan bir düşmana delalet eder. Eğer rüyayı gören hasta veya mahzun ise, onun iyileşmesine ve servete erişmesine delalet eder.
Kendisine şeytanlardan bir tayfanın dokunduğunu gören kimse, Allah-ü Teala'yı anıyorsa, onun bir çok düşmanları onu şaşırtmayı ve helak etmeyi murad ederler, fakat buna kadir olamazlar.
Bir kimse dünyada şeytanın kendi arkasına düşüp onu takip ettiğini görse, o kimsenin düşmanı onun peşine düşer ve onu azdırıp, yoldan çıkarıp, ilim ve şöhretinden düşürür.

Bir kimse kendisini şeytanla gizli konuştuğunu görse, o kimse düşmanlarından birisiyle gizlice konuşur ve salih kişilerin kahır ve helakında onlara yardımda bulunur. Ancak buna gücü yetmez.
Eğer şeytanın kendisine bir şey öğrettiğini görse, o kimse düzme ve yalan bir söz söyler veya insanlara hile yapar yahut da yalan bir şiir okur.
Etiketler: ile, alakalı, tabirler, nasıl, tabir, edilir, göre, görmek, gömek, görülmesi, gördüm, görmenin, islami, dini, rüyam, rüyada, rüyamda, rüyasında, rüyamın, tabiri, tabirleri, kitap, kitabi, tabirci, tabircisi, tabirine, tabirlerine, yorumu, yorumları, ne, demek, demektir, anlama, anlamı, nedir, gelir, geliyor, gelmektedir, imam, imamı, alim, alimi, seyyid, süleyman, nablusi, abdulgani, diyanet, ihya, molla, cami, camii, cafer, cabir, magribi, kirmani, tiflisi, danyal, müellif, el, salimi, ebu, said, vaaz, vaiz, ismail, eşas, esas, asıl, gerçek, hakiki, kaynak, doğru, kaynaktan, kaynakdan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

RSS

HayrolaRuya © 2015-2021 - Powered By Blogger

İletişim | Gizlilik Politikası | Telif Bildirimi