Rüyada MERDİVEN Görmek

   Rüyada merdiven görmek ketum olmaya ve meşakkatli bir işi, azimle yerine getirmeye delalet eder. Rüyada ahşap merdiven görülmesi zorluklara, sıkıntılara ve darlığa işaret eder. Ayrıca merdiven aşamalı olarak, belki zor ama sonunda olumlu neticelenecek olan işler anlamına gelir. Ahşap merdivende durmak asi olan kişiyi tatlı dille yola getirmeye, birine akıl vermeye, gözü kara olduğu için, hep belaya yakın olan kişiye de telkinde bulunmaya delalet eder. Rüyada merdiven görmek üzüntüye ve yıkıma neden olacak haberler almaya da yorulur. Fakat sıkıntıda olan kişilerin rüyasında merdiven görmeleri çok iyidir, sıkıntılardan, sağlık sorunlarından, parasızlıktan ve darlıktan kurtuluş anlamına gelir. Rüyasında kullanılmamış, henüz ilk defa kendisi tarafından kullanılacak olan merdivene tırmanan kişinin istikbali yüksek, şansı açık olacak demektir. Merdivene çıkan kişinin eğer bir rakibi ya da hasmı varsa, rüyası onlara karşı zafer kazanacağı ve onları bertaraf edeceği anlamına gelir.


Rüyada Merdivenin Görülmesi
Rüyada MERDİVEN Görmek ne demektir?
Rüya tabiri nedir?


Rüyada MERDİVEN Görmek Rüya Tabirleri


Rüyada Eski Merdiven Görmek
   Rüyada eski merdiven görmek hayırlara işaret eder. Rüyasında eski bir merdiven gören kişinin işlerinde ani bir artış ve gelişme meydana gelir. Tüccar olanlar yeni siparişler alır, rütbe sahibi olanların rütbesi artar, işsiz olanlar iş sahibi olur.

Rüyada Yeni Merdiven Görmek
   Rüyada yeni merdiven görmek kişinin gönül gözünün açılacağına, dini duygularının ve inancının güçleneceğine ve dolayısıyla da iç huzuru yakalayacağına delalet eder.

Rüyada Merdivenin Kırılması
   Rüyada merdivenin kırılması iyi değildir. Özellikle de rüya sahibi merdivenin üzerinde iken merdiven kırılırsa bu rüya sahibi için hayır olarak görülmez. Rüya sahibinin büyük bir hezimete uğrayacağı anlamına gelir.

Rüyada Merdivenden Yukarı Çıkmak

   Rüyada merdivenden yukarı çıkmak hayırlı şeylere işaret eder. Rüya sahibinin en yüksek makamlara çıkarak saygınlık ve itibar kazanacağı anlamına gelir.

Rüyada Merdiven İnmek
   İşlerin yarardan çok zarar getireceğine, aksilikler yüzünden kısa sürede büyük kazanç getirecek bir işin elden kaçacağına, kısmetin kapanacağına, parasal ve ruhsal olarak büyük kayıplar yaşanacağına, planların boşa gideceğine,  iş hayatında iniş yaşanacağına, kardeşler ya da ortakla aranın açılacağına ve kötü zamanlar geçirileceğine işarettir. Rüyada taş merdiven inmek, işlerin yaşanacak büyük bir sorun yüzünden çok kötü bir hal alacağı, yapılan hataların tekrarlanması yüzünden rakiplerin sevineceği durumlara düşüleceği, parasal olarak çok büyük bir zarara uğranacağı ve zor zamanlar geçirileceği anlamına gelir.

Rüyada Merdiven Yıkamak
   Rüyayı gören kişinin, çalışma hayatını hem daha renkli ve dikkat çekici hem de daha kazançlı hale getirmek için bazı yenilikler yapacağına, yeni personeller ve yeni firmalarla anlaşacağına, daha iyi hizmet vermek için hizmet politikasını gözden geçireceğine ve kurduğu planın istediği şekilde ilerleyeceğine ve nihayete ereceğine yorulur. Rüyada merdiven yıkamak ve tekrar kirlenmesi, kişinin, işle ilgili olarak yaptığı neredeyse bütün çalışmaların boşa gittiğine, yapılmak istenen şeylerle ortaya çıkan şeylerin birbirinden neredeyse tamamen farklı olması yüzünden rakiplerin mutlu olacağına ve dolayısıyla bütün harcamaların ve giden paranın zayi olduğuna yorumlanır.

Rüyada Merdiven İnip Çıkmak
   Aile hayatında inişli çıkışlı bir evlilik yaşandığına, bu evlilik yüzünden aile bireylerinin birbirine düştüğüne, yakın bir zaman içinde daha sert tartışmalar yaşanacağına, bunların önüne geçmek ve sorun yaratan diğer durumları ortadan kaldırmak için bir karar verilmesi gerektiğine tabir edilir. Rüyada yüksek merdiven inip çıkmak, zor bir işi tam başardım derken bir anda istenmeyen bir durumla karşılaşmaya ve iş hayatında geri düşmeye alamettir.

Rüyada Merdiven Silmek
   Rüya sahibinin, aile hayatında ve eğitim hayatında karşılaştığı sorunları çok kısa bir süre içinde çözeceğine, bu konuda kendisine yardım edenlere yardım eli uzatacağına, başarılı bir kişi olacağına, hayal ettiği ve uzun zamandan beri başka bir şey düşünmediği bir şeyi gerçeğe çevireceğine ve bu sayede deyim yerindeyse mutluluktan havalara uçacağına delalettir. Rüyada merdiven silmek ve tekrar kirlenmesi, çalışma hayatında bir türlü önüne geçilemeyen bir sorunun nefesinin ensede hissedildiğine, bu yüzden hareket etmekten ve karar vermekten kaçınıldığına, ancak daha kötü bir durumun yaşanması istenmiyorsa artık bir hamle yapılması gerektiğine işarettir.

Rüyada Merdiven Süpürmek
   Aile bireylerinden biri ile birlikte çok hayırlı bir konuda hizmet verecek bir işe adım atılacağına, bol kazanç elde edileceğine, insanların hayır dualarının alınacağına,daha iyi işlere sahip olmak için bazı atılımlar yapılacağına, zorlukların bu sayede aşılacağına ve haksız bir durum yaşanmaması için çok dikkat edileceğine yorumlanır. Rüyada çok kirli merdiven süpürmek, birçok sorunun üst üste gelmesi yüzünden psikolojik olarak kötü bir duruma gelineceğine, ancak biraz sabırlı olunması ve daha dikkatli davranılması sayesinde her şeyin yoluna gireceğine, rahat bir nefes alınacağına ve zorlukların kolayca aşılacağına rivayet edilir

Rüyada Merdiven Basamaklarının Yok Olması
   Rüyayı gören kişinin, işlerinin karşılaşacağı bir sorun yüzünden bıçakla kesilmiş gibi bir anda duracağına, bu duruma neyin sebep olduğunun araştırılacağına, ancak uzun uğraşlar sonucunda yapılan bir hata yüzünden işlerin kötü bir hal aldığının bulunacağına ve bu sebeple tecrübeleriyle yol gösterecek ve fikir verecek bir kişiden yardım alınacağına yorulur. Rüyada merdiven basamaklarının yok olması ve tekrar ortaya çıkması, yaşanan talihsiz durumun eş, dost ya da akrabaların yapacağı yardımlar ve verecekleri destek sayesinde çözüleceğine, böylece uzun bir zamandan beri can sıkan durumun ortadan kaldırılacağına ve karar verme konusunda daha dikkatli olunacağına işarettir.

Rüyada Merdiven Yapmak
   Kişi, kendisine uygun bir iş bulamadığı için kendi işini kuracak, kendi ekmeğini kazanıp yiyecek, yapacağı birikimle kendisine yakın bir gelecekte bir ev alacak, kendisi gibi kişileri bir araya toplayıp onlarla çalışacak ve kendi işlerini kurmaları konusunda büyük yardımlarda bulunacak demektir. Rüyada merdiven yapan birini görmek, yapılacak bir seyahatin ardından kazançlı bir işe girileceğine, yakın bir arkadaştan gelecek iş fikrinin değerlendirileceğine, bulunacak bir kaynak sayesinde bu projenin vakit kaybedilmeden hayata geçirileceğine ve zenginliğe sahip olunacağına delalettir.

Rüyada Karlı Merdiven Çıkmak
   Alınacak riskli bir işin kısa süre içinde teslim edileceğine, sevimsiz bir kişi ile kurulmuş bir ortaklıkta zor zamanlar yaşanacağına, aile bireyleri arasında bazı sürtüşmeler yaşanacağına, yakın bir akrabanın çıkartacağı dedikodu yüzünden iş dünyasında büyük bir prestij kaybı yaşanacağına ve oturulan muhitteki insanlardan sürekli laf işitileceğine alamettir. Rüyada karlı merdiven çıkmak ve düşmek, yaşanacak bazı problemler ya da karşılaşılacak bazı tatsız durumlardan ötürü çok zor bir duruma düşüleceğine, işitilecek kötü sözler ve hakaretler yüzünden kalp kırıklığı yaşanacağına ve istenen ve hayali kurulan şeyden ister istemez uzaklaşılacağına rivayet edilir.

Rüyada Kırık Merdiven Çıkmak
   Rüyayı gören kişinin, kendisini çok iyi hissettiği bir dönemde gireceği bir işte beklemediği bir sıkıntıyla karşılaşacağına, bu sıkıntı yüzünden hem kendisini hem etrafındaki kişileri üzeceğine, ancak bir çıkış yolu bulamadığı için zor zamanlar geçireceğine, hiç yapmak istemediği bir şey yapacağına ve bu durumdan pişman olmasına rağmen işleri yoluna sokmak istediği için devam edeceğine tabir edilir. Rüyada kırık merdiven onarmak, aile büyüklerinden birinin vereceği destek sayesinde sorunun çözüm bulacağına, hatta eskisinden daha iyi bir hale getirileceğine, yaşanan tatsızlıkların ortadan kalkacağına, alınacak dualar sayesinde hem iş hayatında hem aile hayatında yaşanan üzücü olayları ortadan kaldıracağına ve sevinçli bir haber alınacağına delalettir.

Rüyada Yürüyen Merdiven Görmek
   Rüya sahibinin, yaptığı işle ilgili olarak alacağı teklif sayesinde uzun zamandan beri yaşadığı parasızlığın sona ereceğine, bu sayede hayal ettiği ancak bir türlü gidemediği tatile çıkacağına, bedenen ve ruhen dinleneceğine, yeni çalışmalar ve yeni fikirlerle döneceğine, bu sayede daha çok kazanç elde edeceğine ve bu kazançla istediği diğer şeylere sahip olacağına yorumlanır. Kişinin, iş konusunda ve aile hayatı konusunda daha pratik düşünmeye başladığına ve bu sayede kendisini hem kalben hem ruhen daha iyi hissettiği şeklinde bir açıklama getirilir. Rüyada yürüyen merdivene binmek, işlerin göründüğünden daha kolay bir hal alacağına, yapılan yanlışlıkların telafi edileceğine, sağlık sorunları yaşayan bir akrabadan güzel haberler alınacağına, rahat bir hayatın kapılarının açılacağına, zararlı bir alışkanlıktan uzaklaşılacağına, hayal kırıklığı yaratan bir durumun sona ereceğine ve eşler arasındaki tartışmaların tatlıya bağlanacağına tabir edilir.


Tiflisi Tabirleri

İmam Cafer Sadık (a.s) :
   Rüyada merdiven görmek; dindar bir kimseyseniz düşmana galip geleceğinize, günahkâr biriyseniz münafıklığa işarettir.

Allame Meclisi :

Merdiven; uyumlu bir dosta işarettir.

İbn-i Sirin :

Kerpiçten yapılmış bir merdivenden yukarı çıktığınızı görmek; işinizin iyi olacağına

Ağaç merdivenlerden yukarı çıktığınızı görmek; inancınızın zayıf olduğuna

Taş, mermer veya demir merdivenlerden yukarı çıktığınızı görmek; güç ve kuvvet bulacağınıza işarettir.

Kirmani :

Merdivenlerden yukarı çıktığınızı görmek; saygınlık ve menfaat elde edeceğinize…

Merdivenlerden indiğinizi görmek; bunun aksine tabir edilir.

Çağdaş Ulema :

Yere yatırılmış veya duvara dayatılmış merdiven görmek; elinize bir fırsat geçeceğine ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeniz gerektiğine

Merdiven taşımak; zor durumda olan veya başarılı olmak isteyen birine yardım edeceğinize

Bir başkasının merdiven taşıdığını görmek; dikkatli olmanız gerektiğine, aksi takdirde elinize geçen fırsatı başkaları yüzünden kaçıracağınıza

Pencereye merdiven dayamak; birtakım gizli hedefleriniz olduğuna

Pencereye dayalı merdiven görmek; bir entrika veya hırsızlık konusunda duyarlı olmanız gerektiğine

Merdivenden yukarı çıkmak; bir girişiminizde başarısız olacağınıza

Merdivenden inmek; birinin sizi etkisiz hâle getirmeye çalıştığına

Pencereye dayalı merdivenin düştüğünü görmek; büyük bir zarardan güvende olacağınıza

Yürüyen merdiven görmek; birinin yardımıyla menfaat elde edeceğinize

Yürüyen merdiveni kullanmak; önünüzde zor bir yol olduğuna işarettir.


Diyanet Rüya Tabiri :
   Bir kimsenin rüyasında toprak veya kerpiçten yapılmış bir merdivenden çıktığını görmesi; o kimsenin hayra ve iyiliğe nail olacağına, eline helalinden rızık geçeceğine delalet eder. Bir kimsenin rüyasında kireç ve tuğladan yapılmış bir merdivenden çıktığını görmesi; o kimsenin dini yönden fesada gideceğine, kişinin rüyasında taştan yapılmış bir merdivenden çıktığını görmesin kimsenin katı kalpli birisi olduğuna yorumlanır. Kirmanî'nin yorumuna göre: Rüyanızda uzun bir merdivenden çıktığınızı görmeniz; büyük bir mevkiye sahip olacağınıza, rüyanızda bir merdivenden indiğinizi görmeniz; eğer memur veya işçi iseniz; işinize son verileceğine, eğer halktan birisi iseniz; itibarınızın sarsılacağına işaret eder. Rüyanızda bir merdivenden inerken ayağınızın kayıp düştüğünüzü görmeniz; yerinizden olacağınıza, rüyanızda merdivenden düşerken kendinizi toparlayıp ve bir yere tutunarak kalktığınızı görmeniz; eğer işinizden çıkarılmış iseniz, yeniden işe alınacağınıza delaletle tabir olunur. Cabiru'l-Mağribînin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında bir merdivenden tekrar tekrar inip çıktığını görmesi; o kimsenin halkın işlerinde çalıştığına ve halkın o kimseden fayda gördüğüne işaret eder. Bir kimsenin rüyasında geniş ve güzel bir merdivenden çıktığını görmesi; o kimsenin hayır işlerine ilgi gösterdiğine, dolayısıyla halkın duasını aldığına, bir kimsenin rüyasında bir başkasının elinden tutarak bir merdivenden çıkardığını görmesi; o kimsenin bir başkasının vasıtasıyla rütbe ve makam sahibi olacağına delaletle tabir olunur. Câfer-i Sadık'ın yorumuna göre: Rüyanızda bir merdivenden çıktığınızı görmeniz; kuvvet ve kudret sahibi olacağınıza, dininizin kuvvet bulacağına, rüyanızda uzun ve geniş bir merdivenden çıktığınızı görmeniz; yüksek bir makama geleceğinize ve çok büyük insanlarla arkadaş olacağınıza yorumlanır. Rüyanızda eski bir merdivenden çıktığınızı görmeniz; kazanacağınıza ve kazancınızın faydasını göreceğinize, rüyanızda bir merdivenden düştüğünüzü görmeniz; dini yönden fesada uğrayacağınıza, rüyanızda eski bir merdivenden aksayarak adım adım indiğinizi görmeniz; ticari işlerinizde durgunluk olduğuna işaret eder. Rüyanızda bir ağaç merdivenden çıkarken merdivenin basamaklarının kırıldığını görmeniz; düşmanlarınıza yenileceğinize, rüyanızda bir merdiven bulup onurla bildiğiniz bir yere indiğinizi görmeniz keder ve sıkıntılardan kurtulacağınıza delalet eder. İmam-ı Nablusî'nin yorumuna göre: Rüyada merdiven görülmesi; dünya ve ahirette derece almanın ve itibar kazanmanın bir anahtarıdır.

İhya Rüya Tabirleri :
   Dini emirleri yerine getiren kimse için düşmanlara galip gelmeye, fasıklar için inanç zayıflığına ve günaha;
Merdiven çıkmak hayır ve kurtuluşa, itibar ve şerefe, makam ve mevkiye, rızık ve nimete;
inmek ise üzüntü ve kedere, makam ve mevki kaybına, itibardan düşmeye,
Merdivenden düşmek makam ve görevini kaybetmeye,
Merdivenden düşmek üzere iken tutunarak kurtulmak itibar iadesine, göreve geri dönmeye,
Merdiveni bir inip bir çıkmak halk için yararlı işler yapmaya ve bundan kendisinin de istifade etmesine,
Hastanın merdivenin üst basamağına kadar çıktığını görmesi vefat etmesine,
Merdivenden malum bir yere inmek korku ve sıkıntıdan kurtulmaya,
Bir iş maksadı ile merdivenden inmek hayır ve başarıya, esenlik ve mutluluğa,
Merdiven aradığını ve bulduğunu görmek arzusunun yerine gelmesine;
Merdivenin birinci basamağı namaza, ikincisi oruca, üçüncüsü zekata, dördüncüsü sadakaya, beşincisi hacca, altıncısı cihada, yedincisi Kur'an okumaya;
Merdiven basamakları iş ve meslekte yükselme sebeplerine, bir amaca ulaşmak için başvurulan vesilelere;
yolculukta konaklanan yerlere, bir iş yahut maksat için süre vermeye delalet eder.

Seyyid Süleyman :
   Toprak ve kerpiç bir merdivenden çıkmak; hayır selamet ve helal rızıktır. Kireç yahut tuğla bir merdivenden çıktığını görenin, dini bozulur. Taş merdiven, kalp katılığıdır. Ağaç ve tahta merdiven; dinde zaaftır.
Kirmani demiştir ki: Uzun bir merdivenden çıktığını gören, büyük makam sahibi olur, hayra erişir. Merdivenden indiğini gören memursa, azledilir. Halktansa, itibarını kaybeder. Merdivenden kayıp düşmek te, böyle yorumlanır. Düşerken toparlanıp kalkmak, iyidir. Rüya sahibi eski durumuna tekrar kavuşur.
Cabir'ül Mağribi'ye göre, merdivenden tekrara tekrar inip çıkan, halkın işlerini görür ve bundan fayda sağlar. Geniş ve muntazam bir merdivenden çıkmak; hayırlı büyük bir mevkiye nail olmaktır.
Cafer-i Sadık şöyle diyor. Dindarlar için merdiven görmek; zaferdir. Günahkarlar için aynı rüya, iyi değildir. Merdivenden çıktığını gören; izzet (mevki ve itibar) sahibi olur, dini kuvvetlenir. Hasta bir insan merdivenin son basamağına kadar çıkarsa, vefat eder. Herhangi bir merdivenden indiğini gören; zenginse fakirleşir, karısı hastaysa vefat eder, makamını kaybeder.
Bazı tabircilere göre, üzerinde bulunduğu ağaç merdivenin kırıldığını gören, düşmanına yenilir. Eski bir merdivenden çıkan, ticaretinden hayır görür, düşmanına galip gelir. Eski bir merdivenden kademe kademe inmek, kesata işarettir. Merdiven arayıp bulmak, arzuya kavuşmaktır.


Molla Cami Tabiri :
   Rüyada görülen ağaç merdiven, yolculuktan dolayı sıkıntı ve meşakkata işarettir. Bazen de merdiven, işlerde selamete işarettir. Bazen ağaç merdiven üzerine çıkmak, itaat etmeyen kimseye iyilikle emretmeye, kabul etmeyen kimseye nasihate ve kötülüklerden kaçınmayan kimseyi de, kötülükten kaçındırmaya işarettir. Bazen de merdiven görmek işlerde sebat ve devama ve saklayıp gizlemek istediği sevinin gizli tutulmasına işarettir. Bazen de merdiven, onu gören kimse için, kahır ve galebeye işarettir. Bir kimse merdiveni yere düşmüş olarak görse, hasta olur. Tekrar dikilmiş ve yerine konulmuş görse, hastalığından kurtulur. Merdiven üzüntülü kimse için selamettir. Merdiven yolculuğa ve şanı yüce bir kimseye de işarettir. Bundan dolayı yeni bir merdivene çıktığını gören kimse, hayra, din ve dünyasında yüksekliğe erişir. Çıktığı merdiven eski ise, ticaret veya başka bir taraftan hayra ve yüksekliğe erişir. Eğer düşmanlık içerisinde ise, düşmanına galip gelir. Kendisinin bir demir merdivenden düştüğünü gören kimsenin dininde zayıflık meydana gelir ve bu halden döner. Eski bir merdivenden indiğini görse, ticareti çöküntüye uğrar. Merdiven kırılsa ve kendisi de üzerinde bulunsa düşmanına mağlup olur. Bir merdiven koyarak belli bir yere çıktığını gören kimse bulunduğu gurur, korku ve helaktan kurtulur. Ağaç merdiven, münafık bir kimsedir.Bazıları da, ağaç merdivenden yukarı çıkmak, kendilerinde nifak olan bir kavimden medet ummaktır, dediler. Merdivenden yukarı çıkmak, liderliğe bazen de şerli kimselere taşımaya işarettir.

Benzer Aramalar; rüyada merdiven çıkmak ve inmek rüyada beton merdiven çıkmak rüyada merdivenden yukarı çıkmak rüyada demir merdiven görmek rüyada beton merdiven görmek rüyada taş merdiven görmek rüyada tahta merdiven görmek rüyada merdivenden korkarak inmek rüyamda gördüm nedir ne demek demektir ne anlama gelir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

RSS

HayrolaRuya © 2018 - Powered By Blogger

İletişim | Gizlilik Politikası | Telif Bildirimi